Neden projeksiyon cihazı lambası değişmeden önce detay bakım yapılmalı ?

Projeksiyon cihazları, bilindiği üzere lamba ile ışıma yapar. İçlerindeki lambalar normal ömür olarak ortalama 2000-4000 saat kullanılır. Günümüzde, 6000 saate kadar lamba ömürlü cihazların üretimi başlamıştır. Unutulmaması gereken konu; lamba ömrünün 4000 saat olması mutlaka 4000 saat çalışacaktır demek değildir. Bu, insan ömrü ortalama 80 yıldır demek gibi bir şeydir. Lamba değişimi, ışımanın azalması veya lambanın patlaması ile gündeme gelir.

Projeksiyon cihazları kullanıldığı yere ve kullanıldığı saate göre kirlenirler. Bu, aşırı   tozlanma veya ortamda sigara içildi ise, LCD prizmaların içine kadar nikotinin gitmesi şeklinde bile olabilir. Özellikle filtrelerin aşırı tozlanması ile hava sirkülasyonu yapamayan projeksiyon cihazı lambayı çabuk patlatır. Aşırı tozlanma, hem cihazın hem de lambanın ömrünü azaltır.

Lamba değişimi sırasında, sadece lambanın değişmesi çok doğru bir davranış değildir. Cihazın kullanıldığı zamana ve ortamın şartlarına da bağlı olarak, detay temizlik yapılması lamba ömrünü min. % 10- 15 oranında artırır.

Ayrıca, projeksiyon cihazının detay temizliği ile, hem yeni lambanın, hem de projeksiyon cihazının kullanım ömrü artar. Detaylı temizliği yapmak bir yana, en azından belli zamanlarda basit filtre temizliği ile cihazın ve lambanın ömrü uzatılır.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR